Českí vedci popísali, ako repka reaguje na stres. Môže to pomôcť s úrodou
Niektoré procesy, ktorými sa rastliny vyrovnávajú so stresom spôsobeným napríklad chladom a ktoré doteraz vedci preukázali pri experimentálnej rastline s názvom Arábkovka Thalova, fungujú aj pri bežných rastlinách, ako je napríklad hospodársky dôležitá repka olejka. Zistil to tím z inštitútu CEITEC Masarykovej univerzity pod vedením Jána Hejátka. Výsledky by mohli pomôcť pri hľadaní spôsobov, ako zvýšiť odolnosť rastlín v nepriaznivých podmienkach.
Podmienky pre poľnohospodárske rastliny, na ktorých je ľudstvo závislé, sa stále zhoršujú. Trápia ich extrémy v počasí spôsobené klimatickou zmenou, ale aj prílišná chémia, horšiaca sa kvalita pôdy a rad ďalších faktorov. Pochopiť, ako sa dajú plodiny pred týmito faktormi ochrániť, môže byť pre ľudstvo zásadné.
Vedci z brnenského CEITEC skúmali, ako rastliny reagujú na stres spôsobený nízkymi teplotami a zasolenými pôdami. Jadrom ich objavu sú špeciálne gény, ktorým sa hovorí regulátory odpovede typu A (RRA). Tieto gény reagujú veľmi rýchlo produkciou špeciálnych proteínov, ktoré pomáhajú rastlinám čeliť práve výzvam, ako sú nízke teploty alebo zvýšený obsah solí v pôde. Tieto gény, ktoré boli doteraz preukázané u laboratórnej rastliny Arábkovky Thalova, teraz vedci našli aj u repky olejnej.
Ako rastliny reagujú na chlad
Výskum sa zaoberal aj štúdiom ďalšej skupiny génov označovaných regulátormi odpovede typu B, ktoré riadia reakciu rastliny na podnety z okolia. „Spojili sme sily s ďalšími kolegami z CEITEC z výskumnej skupiny francúzskej vedkyne Helene Robert Boisivonovej, ktorí dokázali zvládnuť vysoko špecializovaný a náročný proces a pripraviť pre naše experimenty transgénnu repku. Pomocou geneticky modifikovaných rastlín repky sme zistili, že reakciu na chladový stres sprostredkováva z veľkej časti rastlinný hormón zvaný cytokinín,“ uviedla Katrina Leslie Nicolas Malá z výskumnej skupiny Jana Hejátka.
Keď je repka olejka vystavená chladovému stresu, cytokininy aktivujú gény RRB, ktoré zase hrajú kľúčovú úlohu tým, že spúšťajú gény RRA. Aktivované gény RRA potom pomáhajú rastlinám prispôsobiť sa chladu a pokračovať v raste. Preukázaním tejto súvislosti výskum odhalil, ako sa cytokininy podieľajú na schopnosti rastlín vyrovnať sa so stresovými podmienkami prostredia.
„Na vedeckých konferenciách často hovoríme o tom, že treba nájsť spôsoby, ako naše laboratórne výsledky využiť v reálnom svete. Považujem preto za obrovský úspech, že sa nám podarilo overiť regulačný mechanizmus popísaný u Arábovky na tak ekonomicky významnej plodine, ako je repka olejka,“ dodal Hejátko. Výsledky jeho výskumu tak môžu pomôcť vyvinúť v budúcnosti odolnejšie odrody rastlín, ktoré treba lepšie odolajú jarným mrazíkom.
Reklama
zdroj: ČTK, CT