Na Zemplíne sa rozšíril nový druh komára
Nepríjemný bodavý hmyz, ktorý nám v budúcnosti skomplikuje pobyt na záhradách a terasách – to je komár Aedes japonicus. Na Slovensku sa objavil prvýkrát v roku 2022 v malých lokalitách pri južných hraniciach a v roku 2023 už aj v okolí Bratislavy, Banskej Bystrice či Prešova. Tento komár je druhom kontajnerového biotopu, ktorý sa prispôsobil mestským oblastiam. Obavy odborníkov z jeho rýchleho rozširovania sa teraz potvrdili na Zemplíne v okolí Humenného a Michaloviec.
„Od našich komárov sa rozpozná tak, že má veľmi tmavé až čierne telo a jasne biele prstienky na nohách. Jeho pôvodnou domovinou sú Japonsko, Kórea a Rusko. V miernom pásme a Európe sa šíri od roku 2000, kedy bola jeho prítomnosť preukázaná vo Francúzsku,“ oznámila Alica Kočišová z katedry epizootológie, parazitológie a ochrany spoločného zdravia na univerzite.
Podľa expertov sa tomuto druhu komára veľmi dobre darí v blízkosti ľudí, napríklad v záhradkárskych kolóniách v najrôznejších sudoch a plastových nádobách. Na rozdiel od našich relatívne "mierumilovných" pôvodných komárov, ktorí žijú v blízkosti ľudských obydlí, sa neostýcha napádať ľudí doslova na počkanie.
„Je to trapič človeka. Akonáhle osídlia sudy alebo vodu, tak začne ľudí samozrejme otravovať, pretože on ich naozaj vyhľadáva,“ dodala Kočišová.
Rozšírenie v mestských oblastiach a sklon cicať krv na rôznych hostiteľoch poukazuje podľa odborníkov na nepríjemného bodajúceho a krv cicajúceho škodcu. Ide o pomerne veľkého komára a potenciálneho prenášača vírusov vrátane vírusu západonílskej horúčky (WNV). Môže prenášať aj ďalšie flavivírusy, ktoré napríklad vyvolávajú horúčku dengue, ako aj alfavírusy spôsobujúce horúčku Chikungunya a podobne.
Záhradkári z Humenného a okolia potvrdili, že tento rok zaznamenali výrazne vyšší počet dotieravých komárov. Hygienici teraz budú overovať, či nejde práve o nový druh.
Ako prevenciu pred množením komárov odborníci odporúčajú prekrývať nádoby s vodou, vedrá, sudy, odkvapy, kvetináče či vodné fontány, pravidelne v nich vymieňať vodu, aby do nich samičky nevedeli naklásť vajíčka. Ľudia by sa mali pred uštipnutím chrániť používaním repelentov.
Pokiaľ zaznamenáte nový druh komára na svojej záhrade, hygienici privítajú, keď ich o svojom náleze budete informovať.