Autokamera, ako ju vybrať a môžem ju legálne použiť?
Reklama
Autokamera ako eso v rukáve
Možno sa vám niekedy stalo, že ste mali nejakú nehodovú udalosť. Druhá strana vinu odmietala, vy ste nevedeli, ako sa v takejto situácií zachovať. V takomto prípade príde práve autokamera mimoriadne vhod. Jasne ukáže, kto bol vinníkom, kde bol problém. Nevýhodou je, že ak ste boli na vine vy, tak kamera to taktiež jasne ukáže, tá skrátka neklame. Ďalšou výhodou je to, že mnohé kamery dokážu okolie auta snímať aj vtedy, keď vo vozidle práve nie ste. Ide o dokonalú prevenciu pred nežiadúcimi škrabancami napríklad v podzemnej garáži nákupného strediska. Pokiaľ sú všetko toto výhody, ktoré stoja za investíciu obyvkle v rozmedzí 50-200€, možno by ste radi vedeli, na čo sa pri výbere autokamery najviac pozerať. Niektoré tipy odporúča aj portál dashcamownersaur.com.au Poďme na to.
1. Rozlíšenie kamery
Ide o jeden z hlavných, no rozhodmne nie jediný ukazovateľ. Prečo je rozlíšenie tak podstatné? Aby bolo všetko potrebné jasné. Napríklad ak z nejakého dôvodu potrebujete inentifikovať iné auto či jeho ŠPZ, rozlíšenie menšie ako Full HD by bolo v dnešnej dobe už absolútne nedostatčné a zo záznamu by ste nevyčítali nič. Ideálom je aspoň niečo s 2,7K rozlíšením, 4K je úplne optimálne. Aj v prípade zapauzovania videa všetko jasne uvidíte.
2. Veľkosť snímača
Tu platí čím väčší, tým lepší. Na snímač autokamery dopadá svetlo, ktoré vytvára obraz. Čím väčší snímač, tým viac svetla na neho dopadne. Ak je snímač malý, musí si pomáhať softvérovo zvyšovaním hodnoty ISO, čím sa záber presvetlí, avšak vznikne na ňom softvérový šum. Ide o fyzikálny jav, ktorý sa nedá nijako obísť. V autokamerách nájdete najčastejšie snímače s rozmerom 1/4 palca, to je rozumné minimum. Menší snímač by už na záberoch za šera viditeľne “šumel”, čím by bola znížená obrazová kvalita a čitateľnosť. O nočných záberoch už ani nehovoríme.
3. Zorný uhol
Poslednou z trojice kľúčových vlastností je šírka zorného uhla. To je mimoriadne dôležitý parameter, nakoľko ovplyvňuje to, v akej oblasti kamera ešte dokáže “vidieť”. Ak si vyberiete kameru s menším zorným uhlom, okolo 100-110 stupňov, bude v zásade hľadieť len dopredu. Neuvidí však bližšie okolie, chodníky, prípadne bočné príjazdové cesty. Ak zvolíte kameru so zorným uhlom aspoň 140 stupňov a viac, zabezpečíte si, že bude kamera vidieť čiastočne aj do strán a monitorované bude širšie okolie. Pri autokamere je to určite jeden z najdôležitejších parametrov.
4. Napájanie a montáž
Tu ide o spôsob využotia, aký preferujete. Či chcete kúsok s väčšou internou batériou, ktorý nebude museť byť pripojený káblom alebo hľadáte niečo do zapaľovania či s USB konektorom. Rovnako aj v prípade montáže, najobvyklejšie sú 2 spôsoby. Buď lepenie lepidlom alebo upevnenie prísavkami.
5. Funkcie autokamery
Ak má kamera dobrý snímač, dostatočné rozlíšenie a široký zorný uhol, máte vyhrané a kúpili ste naozaj dobrú kameru. Ak chcete ale skvelú kameru, určite budete pozerať aj po ostatných funkciách. Azda najzaujímavejšou je G-senzor, ktorý rozpozná náraz a časť niekoľko sekúnd pred ním a po ňom uloží na pamäťovú kartu kamery tak, aby sa nevymazala. Ideálne. S tým súvisí aj nahrávanie videa v slučke. Najstaršie zábery sa po zaplnení kapacity kamery automaticky zmažú a nahradia novými. Rovnako je veľmi fajn aj funkcia automatického zapnutia. V prípade problému a nutnosti dokazovania zas môžete oceniť aj mikofón, ktorý nahráva dianie v aute. Napríklad keď voláte políciu a podobne, opäť ide o bonus navyše. Pokiaľ často jazdíte v noci, potešiť môže aj nočný režim.
6. Duálna kamera
Väčšina autokamier sníma len len to, čo sa deje pred vozidlom, respektíve zásluhou širokouhlého objektívu aj blízke okolie. Môžete však zvážiť, či nepotrebujete viac záberov. Riešením môžu byť duálne kamery. Niektoré snímajú druhým objektívom to, čo sa deje v aute. Zaujímavé sú ale aj také, ktoré sú v zásade zložené z 2 častí. Jedna je klasicky vpredu a druhá zas sníma zadnú časť auta. Tá zaznamenáva všetko, čo sa deje za vozidlom. Ideálne v prípade, ak do vás zozadu na parkovisku niekto nacúva a zmizne bez stopy. Vy máte vďaka duálnej kamere okamžite záznam.
Technológia je fajn, môžem ju aj legálne používať?
Ako vidíte, autokamera vie byť naozaj veľmi fajn spoločníkom. V mnohých prípadoch je lepšie mať v ruke dôkaz ako len tvrdenie. Lenže žijeme v dobe, kedy je súkromie pre mnohých na prvom mieste a pokiaľ má hocaké zariadenie kameru a pohybuje sa na verejnosti, môže byť zdrojom nedorozumení. Pozrime sa, na čo si dať pozor.
Na začiatok každého upokojíme, u nás na Slovensku je použitie autokamery celkom legálne. Je ptorebné myslieť na niektoré fakty. V provom rade kamera nesmie obmedzovať výhľad vodiča. V zornom poli vodiča totiž nesmie byť nič rušivé. Obvykle je najbežnejším riešením dať ju za spätné zrkadlo, kde nebude narúšať výhľad. A nesmie sa zabúdať ani na ochranu súkromia všetkých na zázname. O tom hovorí Metodické usmernenie č. 3/2013. Hovorí o tom, že vyhotovený záznam slúži len na osobnú potrebu a jeho účelom je zaznamenanie postupu, akým došlo k vzniku konkrétnej udalosti. Takže použitie autokamery pre osobné účely je v poriadku, ak by ste ich chceli použiť napríklad na sociálnej sieti či YouTube, môže to byť problém. Rovnako je potrebné dávať pozor na použivanie kamery za jazdy. Aj na autokamery sa vzťahuje zákaz manipulácie počas jazdy, o ktorom hovorí Novola zákona o cestnej premávke. Vráťme sa ku ochrane osobných údajov. Záznam je možné použiť len v prípade, ak na ňom nie sú rozpoznateľné osobné údaje iných, aj náhodných okoloidúcich. Takže musia tu byť rozmazané ŠPZ, rovnako aj tváre všetkých ľudí na zázname. Týka sa to dokonca aj iných rozpoznateľných prvkov, na základe ktorých môžete identifikovať danú osobu, napríklad špecifické zranenie, zdravotný problém či farba pleti. Ak sú ŠPZ či osoby na zázname rozpoznateľné, potrebujete na zverejnenie od všetkých súhlas.
Ako vidíte, autokamera je naozaj dobrým spoločníkom, avšak treba ju používať s rozumom tak, aby ste rešpektovali súkromie iných. Ak to dodržíte, zamerajte sa na výber kvalitnej autokamery. Kúpa nekvalitnej znamená len jedno. Tú kvalitnú si kúpite aj tak, avšak až po tom, ako zistíte, že ste za nekvalitnú vyhodili peniaze celkom zbytočne.
Reklama
Zdroj: dashcamownersaus_com_au, vodici_dpb_sk, autobazar_eu